Kalkan'ı Tanıyalım

Kalkan akdeniz kıyısında yer alan önemli turistlik alanlarından biridir. Kalkan çevresinde bir çok turistlik alan vardır. Bunlardan bir kaçı Tlos,likya yolu, kekova, patara plajı, kaputaş ve saklıkent gibi bir çok tarihi yerler çevresinde konumlanmıştır.

Kalkan eski bir balıkçı köyü ve Kaş ile Fethiye arasında güvenli bir                     limandır. Kalkan begonvillerle ve beyaz badanalı evleriyle            meşhurdur.Kalkan yılda 300 gün güneş ışığı almaktadır.

1920'lerin başlarında nüfusun çoğunluğunu Yunanlılar oluşturuyordu.            Yunanistan ile Türkiye arasında 1923 yılında gerçekleşen nüfus değişimi ile buradaki Yunanlılar Atika'ya göç ettiler, ve yeni bir şehir olan Kalamaki kuruldu. Terk edilmiş Yunan evlerini halen Kalkan'da görülebilir.

 Kalkan 1970'lere kadar çevre bölgeler için tek liman olarak önemli bir liman         kentiydi. Fethiye yolunun inşasından sora gerilemiş ancak bölgedeki turizm sektörünün ortaya çıkmasından sonra yeniden canlanmıştır.

 Antalya ilinin bir parçası olmasına rağmen Kalkan ekonomik olarak Fethiye'ye     ve ulaşımla daha yakın bağlantılıdır.İngiliz gazetesi The Independent Kalkan,       2007 yılının en iyi turistik yerlerinden biriydi. Bu çalışma, özellikle romantik       bir tatil arayanlar ve Avrupa ülkelerinden uzaklaşmak istemeyenler için Kalkan'ı tavsiye etti.

2012 araştırmasına göre 2011 yılında Kalkan göçmenlerinin% 96'sı Birleşik Krallık'ta olmuştur. Dağıtım şöyledir: Büyük Britanya İngiltere (% 82), Büyük Britanya İskoçya (% 9), Büyük Britanya Galler (% 3), Büyük Britanya Kuzey Irlanda (% 2)

#Villarotam adı ile instagramda bizi takip edebilirsiniz