Sadece Kalkan güzel olmakla kalmayıp, diğer Türk sahil beldelerinden farklı olarak Kalkan'ın ana ekonomisi turizmdir ve bu nedenle vatandaşları şehrin tarihi korunmasına çok büyük bir  emek sarfetmiştir.  Bu nedenle Kalkan, kendine özgü Osmanlı Yunan mimarisini (bir zamanlar Osmanlı Yunan ve Türk balıkçı köyü) koruyarak tarihinin dokusunu korumuştur. Çok sıkı yapı kodları, kenti “Eski Kalkan” olarak bilinen şehrin tarihi kalbi ile küçük ve mimari olarak harmanlanmış halde tutar.

  Tarihi Kalkan’ın mimarisinin yanı sıra Kalkan'ın birçok mükemmel restoranı                  Kalkan'ın özel atmosferine katkıda bulunuyor. İyi yemek, Kalkan'da her zaman             yaşam biçimiydi ve bugün de devam ediyor. Nitekim Kalkan, Türk kıyılarında   (100'ün üzerinde!) En yüksek sayıda restoran ve bar sayısına sahiptir. Ayrıca,     Kalkan,  özellikle şehir, deniz ve yıldızların muhteşem manzarasını sunan çok sayıda   çatı terası restoran ve barı ile Türkiyede ünlüdür. Liman kenarındaki birçok restorandan birinde oturmak ve kahvaltınızı yaparken sabahın erken saatlerinde tekneler ve balıkçıları seyretmek ya da akşamları balık avı tekneleriyle akşam yemeğinin tadını çıkarmak sizlerin tatilinizi unutulmaz kılacaktır.

Gün boyunca yapılacak çok şey var  gece hayatı eğlencelidir, ancak rahatlatıcıdır. Bazı diğer sahil beldelerinde olduğu gibi, burada gürültülü  gece hayatı bulamazsınız.

Kalkan'ın bir çok güzel özelliği var ama kuşkusuz şehri özel kılan Kalkan halkı. Kalkan halkı sizi sıcak karşılar ve ilk olarak şehirdeki evrensel dostluğa şaşırabilirsiniz. Kalkan’ın konuğu olunca rahatsız olmayacaksınız . Şehir sorunsuz ve gurur verici. Burada, yerli halk, bazı İstanbullu Türkleri ve Kalkan'ı ev sahibi yapan küçük şehirlerden Türklerin yanı sıra küçük kasabalarda yerleşmiş az sayıda iyi eğitimli yabancıdan oluşan karma bir nüfus bulacaksınız.

Fotoğraflar

#Villarotam adı ile instagramda bizi takip edebilirsiniz