KALKAN HAKKINDA


Kalkan, Antalya’nın turizm cenneti olan Kaş’a bağlı bir çok koya sahip ve bir çok mavi bayram almış olan küçük bir tatil cennetidir. 1970’lerin sonlarına doğru bir çok yatın uğrak alanı haline gelen Kalkan böylelikle turizme yat ile tanışmıştır. Bazı zengin Alman ve ingilizlerin sıklıkla uğradığı Kalkan limanı kim diyebilirdi zamanla bu kadar popüler olacağı. İlk turizm yıllarında Kalkan halkı kendi evlerinin birer odasını pansiyon olarak kiralarken zamanla ulaşım ve turizm gelişmesiyle bir çok olanağın sahip olduğu tatil cenneti haline gelmiştir.

TUİK verilerine bakacak olursak Antalya’da yaklaşık 60 bin yabancı yaşamaktadır bunların 1500’ü 4 bin nufüslu olan Kalkan’da ikame etmektedir. Bu 1500 kişiden bir çoğu neredeyse ingiliz. Bu da bize gösteriyor ki Kalkansanki küçük bir londrayı andırıyor.

Kalkan yerli halkının bir çoğu ingilizce konuşabiliyor. Böylelikle İngilizler kendilerini evlerindeymiş gibi hissedebiliyor. Ayrıca Kalkan’da yaşayan İngilizler bugüne kadar 1500’den fazla mülk satın almış.

Yapılan istatisliklere Kaş ve Kalkan’a gelen turist sayısı oldukça yüksektir. Bu verilere bakacak olursak Kaş’a ve Kalkan’a gelen toplam turist sayısı yılda yaklaşık 500 binin üzerindedir. Bu verilerde yaklaşık 300 bini yabancı turist 200 bini ise yerli turisttir.
 

Kalkan’a en yakın havaalimanı yaklaşık 120 km uzaklıkta olan Dalaman Havalimanıdır. Antalya Havalimanı’na 220 km uzaklıktadır. Bağlı olduğu Kaş ilçesine uzaklığı yaklaşık 25 kmdir.

 

            Kalkanhakkında daha fazla bilgi için blog sayfamızı ziyaret ediniz.

 

 

#Villarotam adı ile instagramda bizi takip edebilirsiniz